[ad_1]
he 2022 Winter Olympics have arrived, with some early preliminary motion getting underway on Wednesday, two days earlier than the opening ceremony itself.
It seems like solely yesterday that we had been watching the motion of an epic summer time unfold in Tokyo, these Video games delayed by a yr due to the coronavirus pandemic, however six months on all eyes are as a substitute on Beijing.
The Winter Olympics are formally slated to run from February 4-20, 2022, however the motion truly will get underway two days earlier, on February 2, with preliminary rounds in some sports activities.
Beijing Winter Olympics 2022 schedule in full
*All instances GMT.
Day -2 (Wednesday, February 2)
Curling
- 12:05-14:00: Combined doubles spherical robin: Sweden v Nice Britain, Australia v USA, Norway v Czech Republic, China v Switzerland
Day -1 (Thursday, February 3)
Curling
- 01:05-03:00: Combined doubles spherical robin: Australia v China, Sweden v Czech Republic, USA v Italy, Nice Britain v Canada
- 06:05-08:00: Combined doubles spherical robin: Italy v Switzerland, USA v Norway
- 12:05-14:00: Combined doubles spherical robin: Norway v Canada, Switzerland v Nice Britain, China v Sweden, Czech Republic v Australia
Freestyle snowboarding
- 10:00-10:45: Girls’s moguls qualification 1
- 11:45-12:30: Males’s moguls qualification 1
Ice hockey
- 04:10-06:25: Girls’s prelims: group A – Switzerland v Canada, group B – China v Czech Republic
- 08:40-10:55: Girls’s prelims: group B – Japan v Sweden
- 13:10-15:25: Girls’s prelims: group A – Finland v USA
Day 0 (Friday, February 4)
Opening ceremony
- 12:00-13:40: Opening ceremony
Curling
- 00:35-02:30: Combined doubles spherical robin: Sweden v Australia, Canada v Switzerland, Italy v Norway
- 05:35-07:30: Combined doubles spherical robin: Czech Republic v Italy, China v Canada, Nice Britain v Australia, Sweden v USA
Determine skating
- 02:02-03:15: Workforce occasion: males’s single skating – quick program
- 03:41-04:54: Workforce occasion: ice dance – rhythm dance
- 05:22-06:55: Workforce occasion: pair skating – quick program
Ice hockey
- 04:10-06:25: Girls’s prelims: group A – ROC v Switzerland, group B – Denmark v China
Day 1 (Saturday, February 5)
Biathlon
- 09:00-10:15: Combined relay 4x6km: remaining
Cross-country snowboarding
- 07:45-08:35: Girls’s 7.5km + 7.5km skiathlon: remaining
Curling
- 01:05-03:00: Combined doubles spherical robin: Australia v Norway, Switzerland v Sweden
- 06:05-08:00: Combined doubles spherical robin: China v USA, Czech Republic v Nice Britain, Sweden v Canada, Australia v Italy
- 12:05-14:00: Combined doubles spherical robin: Nice Britain v Italy, Norway v China, Czech Republic v Switzerland, USA v Canada
Freestyle snowboarding
- 10:00-10:30: Males’s moguls: qualification 2
- 11:30-12:55: Males’s moguls: remaining 1, 2, 3
Ice hockey
- 04:10-06:25: Girls’s prelims: group A – Canada v Finland
- 08:40-10:55: Girls’s prelims: group B – Czech Republic v Sweden, Denmark v Japan
- 13:10-15:25: Girls’s prelims: group A – USA v ROC
Luge
- 11:10-14:00: Males’s singles: run 1 & 2
Quick-track velocity skating
- 11:00-11:24: Girls’s 500m: heats
- 11:38-12:10: Males’s 1000m: heats
- 12:23-13:34: Combined group relay: quarter-finals, semi-finals, B and A remaining
Ski leaping
- 05:15-07:26: Males’s particular person regular hill: trial spherical qualification and qualification
- 09:45-10:15: Girls’s particular person regular hill: trial spherical qualification
- 10:45-12:08: Girls’s particular person regular hill: 1st spherical and remaining spherical
Snowboard
- 02:45-04:47: Girls’s slopestyle qualification: run 1 & 2
Pace skating
08:30-09:51: Girls’s 3000m: remaining
Day 2 (Sunday, February 6)
Alpine snowboarding
03:00-04:19: Males’s downhill
Cross-country snowboarding
07:00-08:45: Males’s 15km+ 15km skiathlon: remaining
Curling
- 01:05-03:00: Combined doubles spherical robin: USA v Czech Republic, Nice Britain v China
- 06:05-08:00: Combined doubles spherical robin: Norway v Sweden, Australia v Switzerland, Italy v China, Canada v Czech Republic
- 12:05-14:00: Combined doubles spherical robin: Canada v Australia, Italy v Sweden, Switzerland v USA, Norway v Nice Britain
Determine skating
- 01:37-02:50: Workforce occasion: ladies’s single skating – quick program
- 03:57-04:44: Workforce occasion: pair skating – free skating
Freestyle snowboarding
- 10:00-10:30: Girls’s moguls: qualification 2
- 11:30-12:55: Girls’s moguls: remaining 1, 2, 3
Ice hockey
- 08:40-10:55: Girls’s prelims: group B – China v Japan
- 13:10-15:35: Girls’s prelims: group A – Switzerland v USA
Luge
11:30-13:59: Males’s singles: run 3 & 4
Ski leaping
- 10:00-10:35: Males’s particular person regular hill: trial spherical for competitors
- 11:00-12:33: Males’s particular person regular hill: spherical 1 and remaining spherical
Snowboard
- 01:30-02:49: Girls’s slopestyle remaining: run 1, 2, 3
- 04:30-06:32: Males’s slopestyle: qualification run 1 & 2
Pace skating
- 08:30-10:15: Males’s 5000m: remaining
Day 3 (Monday, February 7)
Alpine snowboarding
- 02:15-03:55: Girls’s large slalom: run 1
- 05:45-07:39: Girls’s large slalom: run 2
Biathlon
- 09:00-10:40: Girls’s 15km particular person: remaining
Curling
- 01:05-03:00: Combined doubles spherical robin: Switzerland v Norway, Canada v Italy, USA v Nice Britain, Czech Republic v China
- 12:05-14:00: Combined doubles semi-finals
Determine skating
- 01:22-02:01: Workforce occasion: males’s single skating – free skating
- 02:31-03:10: Workforce occasion: ice dance – free dance
- 03:37-04:16: Workforce occasion: ladies’s single skating – free skating
Freestyle snowboarding
- 01:30-03:44: Girls’s Large Air qualification: run 1, 2, 3
- 04:30-07:44: Males’s Large Air qualification: run 1, 2, 3
Ice hockey
- 04:10-06:25: Girls’s prelims: group A – Canada v ROC
- 08:40-10:55: Girls’s prelims: group B: Czech Republic v Denmark
- 13:10-15:25: Girls’s prelims: group A – Finland v Switzerland, group B – Sweden v China
Luge
- 11:50-14:40: Girls’s singles: run 1 & 2
Quick-track velocity skating
- 11:30-13:04: Girls’s 500m and males’s 1000m: quarter-finals, semi-finals, B and A remaining
Ski leaping
- 10:28-11:07: Combined group: trial spherical for competitors
- 11:45-13:27: Combined group: first spherical and remaining spherical
Snowboard
- 04:00-05:19: Males’s slopestyle remaining: run 1, 2, 3
Pace skating
- 08:30-09:50: Girls’s 1500m
Day 4 (Tuesday February 8)
Alpine snowboarding
- 03:00-04:14: Males’s super-G
Biathlon
- 08:30-10:15: Males’s 20km particular person: remaining
Cross-country snowboarding
- 08:00-14:14: Girls’s and males’s dash free: qualification, quarter-finals, semi-finals, finals
Curling
- 06:05-08:00: Combined doubles: bronze medal match
- 12:05-14:15: Combined doubles: gold medal match
Determine skating
- 01:22-04:30: Males’s single skating – quick program
Freestyle snowboarding
- 02:00-03:05: Girls’s large air remaining: run 1,2,3
Ice hockey
- 04:10-06:25: Girls’s prelims: group A – USA v Canada
- 08:40-10:55: Girls’s prelims: group B – Japan v Czech Republic
- 13:10-15:25: Girls’s prelims: group A – ROC v Finland, group B-Sweden v Denmark
Luge
- 11:50-14:19: Girls’s singles: run 3 & 4
Snowboard
- 02:40-04:30: Males’s and ladies’s parallel large slalom: qualification
- 06:30-08:10: Males’s and ladies’s parallel large slalom: small remaining and massive remaining
Pace skating
- 10:30-11:50: Males’s 1500m
Day 5 (Wednesday, February 9)
Alpine snowboarding
- 02:15-03:50: Girls’s slalom: run 1
- 05:45-07:29: Girls’s slalom: run 2
Curling
- 12:05-15:00: Males’s spherical robin: Denmark v Canada, USA v ROC, Norway v Switzerland, China v Sweden
Freestyle snowboarding
- 03:00-04:05: Males’s large air remaining: run 1,2,3
Ice hockey
- 08:40-10:55: Males’s prelims: group B – ROC v Switzerland
- 13:10-15:25: Males’s prelims: group B – Czech Republic v Denmark
Luge
- 12:20-14:25: Doubles remaining: run 1 & 2
Nordic mixed
- 07:00-08:51: Males’s particular person regular hill ski leaping: trial spherical and competitors spherical
- 11:00-11:35: Males’s particular person 10km cross-country
Quick-track velocity skating
- 11:00-13:28: Males’s 1500m: quarter-finals, semi-finals and remaining; Girls’s 1000m: heats; ladies’s 3000m relay: semi-finals
Snowboard
- 01:30-03:10: Girls’s halfpipe qualification: run 1 & 2
- 03:00-04:25: Girls’s snowboard cross seeding: run 1 & 2
- 04:30-06:10: Males’s halfpipe qualification: run 1 & 2
- 06:30-08:10: Girls’s snowboard cross: quarter-finals, semi-finals, small remaining and massive remaining
Day 6 (Thursday, February 10)
Alpine snowboarding
- 02:30-04:45: Males’s alpine mixed: downhill
- 06:15-07:59: Males’s alpine mixed: slalom
Cross-country snowboarding
- 07:00-08:30: Girls’s 10km traditional
Curling
- 01:05-04:00: Girls’s spherical robin: Nice Britain v Switzerland, Denmark, v China, Sweden v Japan, ROC v USA
- 06:05-09:00: Males’s spherical robin: USA v Sweden, Norway v Canada, China v ROC, Nice Britain v Italy
- 12:05-15:00: Girls’s spherical robin: Canada v South Korea, Sweden v Nice Britain, USA v Denmark, China v Switzerland
Determine skating
- 01:38-05:27: Males’s singles: free skating
Freestyle snowboarding
- 11:00-12:15: Combined group aerials: remaining
Ice hockey
- 04:10-06:25: Males’s prelims: group C – Sweden v Latvia
- 08:40-10:55: Males’s prelims: group C – Finland v Slovakia
- 13:10-15:35: Males’s prelims: group A – USA v China, Canada v Germany
Luge
- 13:30-14:38: Workforce relay: remaining
Skeleton
- 01:30-03:55: Males’s warmth 1&2
Snowboard
- 01:30-02:49: Girls’s halfpipe remaining: run 1, 2, 3
- 03:15-04:40: Males’s snowboard cross seeding: run 1 & 2
- 06:00-07:40: Males’s snowboard cross: ⅛ finals, quarter-finals, semi-finals, remaining
Pace skating
- 12:00-13:16: Girls’s 5000m
Day 7 (Friday February 11)
Alpine snowboarding
- 03:00-05:09: Girls’s super-G
Biathlon
- 09:00-10:10: Girls’s 7.5km dash
Cross-country snowboarding
- 09:00-10:35: Males’s 15km traditional
Curling
- 01:05-04:00: Males’s spherical robin: Switzerland v ROC, Nice Britain v USA, Sweden v Italy, Denmark v China
- 06:05-09:00: Girls’s spherical robin: USA v China, Canada v Japan, Switzerland v ROC, South Korea v Nice Britain
- 12:05-15:00: Males’s spherical robin: ROC v Denmark, Nice Britain v Norway, Canada v Switzerland
Ice hockey
- 04:10-06:25: Males’s prelims: group B – Denmark v ROC; ladies’s quarter-finals
- 08:40-10:55: Males’s prelims: group B – Czech Republic v Switzerland; group C – Sweden v Slovakia
- 13:10-15:25: Males’s prelims: group C – Latvia v Finland; ladies’s quarter-finals
Quick-track velocity skating
- 11:00-12:49: Girls’s 1000m: quarter-final, semi-final, remaining; males’s 500m: qualification; males’s 5000m relay: semi-final
Skeleton
- 01:30-03:55: Girls’s warmth 1&2
- 12:20-14:40: Males’s warmth 3&4
Ski leaping
- 11:45-12:06: Males’s particular person massive hill: trial spherical and qualification
Snowboard
- 01:30-02:49: Males’s halfpipe remaining: run 1,2,3
Pace skating
- 08:00-09:55: Males’s 10,000m
Day 8 (Saturday, February 12)
Biathlon
- 09:00-10:15: Males’s 10km dash
Cross-country snowboarding
- 07:30-08:45: Girls’s 4x5km relay traditional/free
Curling
- 01:05-04:00: Girls’s spherical robin: Sweden v Canada, South Korea v ROC, Japan v Denmark
- 06:05-09:00: Males’s spherical robin: Italy v China, Canada v Sweden, Denmark v Switzerland, USA v Norway
- 12:05-15:00: Girls’s spherical robin: ROC v Japan, Denmark v Switzerland, Nice Britain v USA, Sweden v China
Determine skating
- 11:07-14:38: Ice dance: rhythm dance
Ice hockey
- 04:10-06:25: Males’s prelims: group A – Canada v USA; ladies’s quarter-finals
- 08:40-10:55: Males’s prelims: group A – Germany v China; ladies’s quarter-finals
- 13:10-15:25: Males’s prelims: group B – ROC v Czech Republic, Switzerland v Denmark
Skeleton
- 12:20-14:40: Girls’s warmth 3&4
Ski leaping
- 10:00-12:33: Males’s particular person massive hill: trial spherical, remaining
Snowboard
- 02:00-02:50: Combined group snowboard cross: quarter-finals, semi-finals and remaining
Pace skating
- 08:00-09:34: Girls’s group pursuit: quarter-finals; males’s 500m: remaining
Day 9 (Sunday, February 13)
Alpine snowboarding
- 02:15-04:15: Males’s large slalom run 1
- 04:45-07:49: Males’s large slalom run 2
Biathlon
- 09:00-09:40: Girls’s 10km pursuit
- 10:45-11:25: Males’s 12.5km pursuit
Bobsleigh
- 01:30-03:45: Girls’s monobob: warmth 1&2
Cross-country snowboarding
- 07:00-08:40: Males’s 4x10km relay
Curling
- 01:05-04:00: Males’s spherical robin: Norway v Sweden, China v Nice Britain, USA v Canada, Italy v ROC
- 06:05-09:00: Girls’s spherical robin: Denmark v Nice Britain, USA v Sweden, South Korea v China, Switzerland v Canada
- 12:05-15:00: Males’s spherical robin: Nice Britain v Denmark, Switzerland v Italy, China v USA
Freestyle snowboarding
- 02:00-04:00: Girls’s slopestyle qualification: run 1&2
- 11:00-12:15: Girls’s aerials: qualification
Ice hockey
- 04:10-06:25: Males’s prelims: group C – Slovakia v Latvia
- 08:40-10:55: Males’s prelims: group C – Finland v Sweden
- 13:10-15:25: Males’s prelims: group A – Canada v China, USA v Germany
Quick-track velocity skating
- 11:00-12:19: Males’s 500m: quarter-finals, semi-finals, remaining; ladies’s 3000m relay: remaining
Pace skating
- 13:00-12:37: Males’s group pursuit: quarter-finals; ladies’s 500m: remaining
Day 10 (Monday, February 14)
Bobsleigh
- 01:30-03:50: Girls’s monobob: warmth 3&4
- 12:05-14:45: Males’s two-man: warmth 1&2
Curling
- 01:05-04:00: Girls’s spherical robin: China v Japan, Canada v ROC, USA v South Korea
- 06:05-09:00: Males’s spherical robin: Canada v Italy, Denmark v Norway, ROC v Sweden, Switzerland v Nice Britain
- 12:05-15:00: Girls’s spherical robin: Switzerland v Sweden, Nice Britain v Canada, Japan v South Korea, Denmark v ROC
Determine skating
- 01:15-04:36: Ice dance: free dance
Freestyle snowboarding
- 01:30-02:49: Girls’s slopestyle remaining: run 1,2,3
- 04:30-06:32: Males’s slopestyle qualification: run 1&2
- 11:00-12:15: Girls’s aerials: remaining
Ice hockey
- 04:10-06:25: Girls’s semi-final
- 13:10-15:25: Girls’s semi-final
Ski leaping
- 10:10-12:42: Males’s group: trial round and remaining
Snowboard
- 01:30-03:45: Girls’s large air qualification: run 1,2,3
- 05:30-07:45: Males’s large air qualification: run 1,2,3
Day 11 (Tuesday February 15)
Alpine snowboarding
- 03:00-04:59: Girls’s downhill
Biathlon
- 09:00-10:15: Males’s 4×7.5km relay
Bobsleigh
- 12:15-14:35: Males’s two-man: warmth 3&4
Curling
- 01:05-04:00: Males’s spherical robin: ROC v Norway, Canada v China, Switzerland v USA, Sweden v Denmark
- 06:05-09:00: Girls’s spherical robin: China v ROC, Sweden v Denmark, USA v Switzerland, Nice Britain v Japan
- 12:05-15:00: Males’s spherical robin: Sweden v Nice Britain, Italy v USA, Norway v China, ROC v Canada
Determine skating
- 10:08-14:25: Girls’s singles: quick program
Freestyle snowboarding
- 01:30-02:50: Males’s slopestyle remaining: run 1,2,3
- 11:00-12:15: Males’s aerials: qualification
Ice hockey
- 04:10-06:25: Males’s qualification play-offs x2
- 08:40-10:55: Males’s qualification play-off
- 13:10-15:25: Males’s qualification play-off
Nordic mixed
- 08:00-08:51: Males’s particular person massive hill ski leaping: trial spherical and competitors spherical
- 11:00-11:35: Males’s particular person 10km cross-country
Snowboard
- 01:30-02:35: Girls’s large air remaining: run 1,2,3
- 05:00-06:05: Males’s large air remaining; run 1,2,3
Pace skating
- 06:30-08:53: Girls’s and males’s group pursuit: semi-finals and finals
Day 12 (Wednesday, February 16)
Alpine snowboarding
- 02:15-04:10: Males’s slalom run 1
- 05:45-07:39: Males’s slalom run 2
Biathlon
- 07:45-09:00: Girls’s 4x6km relay
Cross-country snowboarding
- 09:00-12:00: Girls’s and males’s group dash traditional: semi-finals and remaining
Curling
- 01:05-04:00: Girls’s spherical robin: Canada v USA, Switzerland v South Korea, China v Nice Britain
- 06:05-09:00: Males’s spherical robin: China v Switzerland, Nice Britain v ROC, Italy v Denmark
- 12:05-15:00: Girls’s spherical robin: South Korea v Denmark, Japan v USA, ROC v Sweden, Canada v China
Freestyle snowboarding
- 11:00-12:15: Males’s aerials: remaining
Ice hockey
- 04:10-06:25: Males’s quarter-finals
- 06:00-08:15: Males’s quarter-finals
- 08:40-10:55: Males’s quarter-finals
- 11:30-13:45: Girls’s bronze medal match
- 13:30-15:45: Males’s quarter-finals
Quick monitor velocity skating
- 11:30-13:26: Girls’s 1500m: quarter-finals, semi-finals, remaining; males’s 5000m relay: remaining
Day 13 (Thursday February 17)
Alpine snowboarding
- 02:30-04:00: Girls’s alpine mixed: downhill
- 06:00-07:19: Girls’s alpine mixed: slalom
Curling
- 01:05-04:00: Males’s spherical robin: Denmark v USA, Sweden v Switzerland, Canada v Nice Britain, Norway v Italy
- 06:05-09:00: Girls’s spherical robin: Japan v Switzerland, ROC v Nice Britain, Denmark v Canada, South Korea v Sweden
- 12:05-15:00: Males’s semi-finals
Determine skating
- 10:00-13:57: Girls’s singles: free skate
Freestyle snowboarding
- 01:30-03:10: Girls’s halfpipe qualification: run 1&2
- 03:30-07:10: Girls’s ski cross: seeding, quarter-finals, semi-finals, finals
- 04:30-06:10: Males’s halfpipe qualification: run 1&2
Ice hockey
04:10-06:55: Girls’s gold medal match
Nordic mixed
- 08:00-08:40: Males’s group massive hill ski leaping: trial spherical and competitors spherical
- 11:00-11:55: Males’s group 4x5km cross-country
Pace skating
- 08:30-19:42: Girls’s 1000m
Day 14 (Friday, February 18)
Biathlon
- 09:00-09:45: Males’s 15km mass begin
Bobsleigh
- 12:00-14:15: Girls’s warmth 1&2
Curling
- 06:05-09:00: Males’s bronze medal match
- 12:05-15:00: Girls’s semi-finals
Determine skating
- 10:38-13:43: Pairs: quick program
Freestyle snowboarding
- 01:30-02:49: Girls’s halfpipe remaining: run 1,2,3
- 03:45-08:00: Males’s ski cross: seeding, 1/8 finals, quarter-finals, semi-finals, finals
Ice hockey
- 04:10-06:25: Males’s semi-final
- 13:10-15:25: Males’s semi-final
Pace skating
- 08:30-09:40: Males’s 1000m
Day 15 (Saturday, February 19)
Alpine snowboarding
- 03:00-04:54: Workforce occasion: ⅛ finals, ¼ finals, semi-finals, finals
Biathlon
- 09:00-09:45: Girls’s 12.5km mass begin
Bobsleigh
- 01:30-04:05: Males’s four-man warmth 1&2
- 12:00-14:15: Girls’s warmth 3&4
Cross-country snowboarding
- 06:00-08:45: Males’s 50km mass begin free
Curling
- 06:05-09:15: Males’s gold medal match
- 12:05-15:00: Girls’s bronze medal match
Determine skating
- 11:08-13:53: Pairs: free skate
Freestyle snowboarding
- 01:30-02:49: Males’s halfpipe remaining: run 1,2,3
Ice hockey
- 13:10-15:40: Males’s bronze medal match
Pace skating
- 07:00-09:15: Males’s and ladies’s mass begin: semi-finals and finals
Day 16 (Sunday, February 20)
Closing ceremony
- 12:00-15:00: Closing ceremony
Bobsleigh
- 01:30-04:10: Males’s four-man warmth 3&4
Cross-country snowboarding
- 06:30-08:30: Girls’s 30km mass begin free
Curling
- 01:05-04:20: Girls’s gold medal match
Determine skating
- 04:00-06:30: Gala exhibition
Ice hockey
- 04:10-06:45: Males’s gold medal match
Preserve updated with the Winter Olympics throughout Customary Sport…
[ad_2]
Source link